Report 2014

30.12.2014 12:21

Report 12/2014

    Konec roku 2014 se nezadržitelně blíží a my můžeme s radostí konstatovat, že jsme v letošním roce opět splnili to, co jsme si na začátku roku předsevzali. Stalo se tak i díky tomu, že byly příznivé klimatické podmínky, letos prakticky žádná zima nebyla. Přírodě, ani lidem tyto přírodní anomálie nijak neprospívají, už druhá zima je na Lysé hoře svým průběhem nenormální. Teplotní výkyvy v dlouhodobém sledování lámou rekordy v celé republice. Nám to sice při vlastní stavbě chaty prospělo, ale radost z toho nemáme, je totiž velký deficit v podzemních vodách. Podle předpovědi počasí,  má v lednu nastat opravdová zima. Nechť konečně napadne sníh, lépe ať je zima teď než v dubnu.

    K úplnému dokončení stavby nás čeká ještě spousty práce. Zejména pokud jde o práce venkovní, čekají nás velká zadání. Bylo by zpupností tvrdit, že to všechno zmákneme levou zadní. Pokud bude sníh ležet na příjezdové cestě do konce dubna, jak to dříve často bývalo, dostaneme se s materiálem na Lysou až v průběhu května, a to nás čekají minimálně ještě 4 měsíce klopotné práce.

    Pokud jde o hlavní objekt Bch, musíme dokončit kompletační práce elektro a slaboproudu. Je třeba dokončit terasu, včetně skleněného zábradlí, včetně fotovoltaiky. Je třeba provést stínění oken dle podmínek stavebního povolení. Chceme dokončit interiér knajpy (Šantánu) a dovybavit chatu potřebným nábytkem. Čekají nás ověřovací zkoušky všech agregátů, včetně technologie kuchyně. Musíme zkompletovat podzemní vodojem na V. Větrech a také přečerpávací stanici s výtlačnou kanalizaci.

    Venkovní terénní práce jsou poměrně rozsáhlé, velké přesuny výkopků, odvoz více jak 1200 m3 zeminy ze Zimného. Ještě před tím však musíme zlikvidovat rozsáhlé hromady kamene. Kámen bude z části využit na stavbu opěrné zdi a také na stavbu velkého podzemního podmoku. V podmínkách stavebního povolení máme rovněž nařízeno odstranění bufetu Šantán. Místo něj je zde projektován podzemní dren a nad tím výsadba zeleně.

    V letošním roce jsme zorganizovali 28 brigád, převážně o sobotách a nedělích. Za to si zaslouží všichni zúčastnění obdiv a poděkování. Nejen, že pracovali na úkor svého volna, ale co víc, bez nároku na jakoukoliv odměnu.

    Máme také radost, že se znovu rozběhla Veřejná sbírka, která se v důsledku vyhoření Libušína téměř zastavila.

    Neustále se opakují dotazy, kdy teda Bezručovou chatu otevřeme, odpovídáme, že to bude v roce 2015, tj. na 80 –ti leté výročí od vzniku chaty.

Bude záležet na tom, jak dlouhá bude zima, jak dlouho bude ležet na Lysé hoře sníh, jaký bude rok. Povětrnostní vlivy mohou hodně zkomplikovat naše plány.

    Kromě stavby samotné nás čeká spousty práce na přípravě vzdělávacího projektu pro děti základních škol, na který jsme získali podporu a záštitu

už od tří ministrů, a který bude zahájen ve školním roce 2015-16

    Díky neutuchající podpoře ústředí KČT, zejména ing. Havelky a dr. Homolky a také pomoci starostů měst a obcí v našem regionu, zejména Ostravy, Frýdku Místku, Frýdlantu n./Ostravicí, Ostravice, Malenovice, Havířova a dalších jsme úspěšně došli s výstavbou chaty tak daleko.

    Děkujeme všem, kteří nám pomáhali na stavbě, nebo nás podpořili finančně.

Přejeme pevné zdraví a úspěchy v roce 2015.

Diskusní téma: Report 2014

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek